Opis
Żywokost lekarski (Symphytum officinale) – roślina o fioletowych, zwisających kwiatach i silnie rozbudowanym korzeniu palowym. Występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym w Azji i Europie. Surowcem zielarskim jest korzeń żywokostu. Zawiera on w swoim składzie alantoinę i kwas rozmarynowy, które wspierają organizm w optymalnej odpowiedzi na stan zapalny. Śluzy obecne w żywokoście działają łagodząco na skórę i sprzyjają szybkiemu gojeniu się ran. Oprócz tego w Symphytum officinale znajdziemy także: garbniki, fitosterole, olejki eteryczne, alkaloidy pirolizydynowe oraz składniki mineralne. Ze względu na właściwości regeneracyjne żywokostu od wieków jest on stosowany w postaci kompresów na przeciążone stawy i mięśnie lub do przemywania podrażnionej skóry. Przyrządzić można z niego wyciąg olejowy, alkoholowy, odwar lub kojącą maść.
Żywokost lekarski przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Właściwości prozdrowotne:
- Wspiera w optymalnej odpowiedzi organizmu na stan zapalny.
- Koi zmęczone mięśnie, kości i stawy.
- Przyśpiesza regenerację ran i podrażnień.
Składniki:
Korzeń żywokostu lekarskiego 100%.
Zalecany sposób użycia:
Olej żywokostowy (maceracja na zimno):
Wymieszaj w słoju 100 g zmielonego korzenia żywokostu i 500 ml dowolnego oleju. Zakręć i odstaw na 2 tygodnie. Codziennie wstrząśnij słojem. Po zakończeniu maceracji przecedź olej i opcjonalnie dodaj łyżeczkę maceratu garbnikowego.
Stosować do użytku zewnętrznego.
Sposób przechowywania:
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci!
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym.
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby powyższe dane były poprawne, jednak nie gwarantujemy, że publikowane informacje nie zawierają błędów, które nie mogą jednak stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.