Gałka muszkatołowa cała jest owocem dużego, wiecznie zielonego drzewa, czyli muszkatołowca korzennego. Pochodzi on z Moluki, a aktualnie uprawiany jest w zachodnich Indiach.
To wyjątkowa i uniwersalna przyprawa, którą można stosować zarówno do dań ostrych, jak i słodkich. Nawet mała szczypta potrafi nadać potrawie wyjątkowy charakter i sprawić, że dania i sosy na długo pozostaną w pamięci. Ponadto przyprawa ta znalazła również zastosowanie w medycynie naturalnej.
Zastosowania:
Do jakich potraw najlepiej dodawać gałkę muszkatołową w tej właśnie formie? Jest niezastąpionym dodatkiem do sosów. W szczególności do sosu beszamelowego. To przyprawa uniwersalna, która sprawdza się do dań słodkich (jak choćby do ciast, puddingów czy kremów).
Można ją również stosować przygotowując potrawy ostre. Wyśmienicie komponuje się z pomidorami czy kurczakiem. Gałka muszkatołowa cała jest niezastąpionym dodatkiem do ajerkoniaku oraz licznych grzanych win.
Sposób użycia:
Gałka muszkatołowa w całości ma tę przewagę nad mieloną, że w porównaniu z nią dłużej zachowuje świeżość. Co prawda, może zdarzyć się tak, że będzie nieco obsychać z zewnątrz, ale w środku wciąż będzie skrywać się wyjątkowy smak i aromat. Wystarczy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku, w miejscu, do którego nie mają dostępu promienie słoneczne.
Jednocześnie należy pamiętać, że gałkę muszkatołową w tej postaci należy zetrzeć na tarce. Do odpowiedniego przyprawienia dania wystarczy jedna lub dwie szczypty gałki muszkatołowej. Należy uważać, aby nie używać zbyt dużej ilości tej przyprawy, gdyż w nadmiarze może być szkodliwa i wykazywać właściwości halucynogenne.
Wartości odżywcze w 100g
Wartość energetyczna 525 kcal / 2200 kJ
Tłuszcz 36,0g.
w tym kwasy tłuszczowe nasycone 26,0g.
Węglowodany 28,0g.
w tym cukry 28,0g.
Błonnik 21,0g.
Białko 5,8g.
Sól 0,04g (wynika z naturalnie występującego sodu).